top of page
İNCE BELLİ ÇAY_10.JPG

Lezzetli bir çay keyfinin

kendine özgü sırları vardır…

Demleme Bardak Çay 

Siyah Çay / Rize 

Rize Yöresinden, kendi üretimimiz. Sadece Mayıs ayında topladığımız ilk hasat çaylardan hazırladık. Hafif Buruk ve mükemmel dem.

 

Küçük bardak az gelirse, bol bol için diye isterseniz büyük cam kupada. Keyfi evde demlemek isterseniz aynı zamanda pakette...

çaylar

Lezzetli bir çay keyfinin

kendine özgü sırları vardır...

Lezzetli bir “Siyah Çay” demlenmeden önce 5 önemli aşamadan geçer:

Toplanma, Soldurma, Kıvırma, Fermantasyon, Kurutma…

Mayıs ayında çayın en değerli, en güzel ilk hasatında, Rize çay bahçelerinde özenle topladığımız çay yapraklarını bekletmeden en kısa sürede fabrikamıza ulaştırır, çay yapraklarının canlılığını koruması ve taze halde üretime girmesini sağlarız. Bu sayede çay yaprakları güneşten zarar görmez ve dem kalitesi bozulmaz.

Yeni toplanmış çay yaprağı, %70-80 arasında değişen miktarda su içerir. Soldurma işlemiyle çay yapraklarına ısı vererek bu sıvıyı %50 oranına düşürürüz. Böylece çay bitkisi suyunu kaybettiği için yumuşar. Lezzetli bir çay için çay yaprağının yapısına göre, soldurma işleminde verilen ısıya, süreye özenle dikkat ederiz.

 

Son teknoloji makinelerimizde çay yapraklarını, bükerek bitki özsuyunu hücreden dışarı çıkarıp çay yapraklarının yüzeyine bulaştırırız. Yaprak bükülürken aynı zamanda ağır ağır kıvrılıp parçalanır. Çay yapraklarının soldurulması ne kadar başarılı olursa, kıvırmadaki başarı da o kadar artar.

Kıvırma işlemi aynı zamanda, çayda oksidasyonu, yani fermantasyonu başlatır. Fermantasyon işlemi çayın kalitesini belirleyen en önemli aşamalardandır. Yeşil çay yaprakları havayla temas ederek bakır kırmızıya dönüşmeye başlar. 30 yıllık tecrübemiz ve çaya olan aşkımızla lezzetli bir çayda olması gereken rengin, burukluğun, parlaklığın, koku ve aromanın oluşmasını sağlarız.

 

Kurutma işlemi ile kıvrılmış ve fermente olmuş çay yaprağının nem oranını, % 2-4 seviyelerine indirerek oksidasyonu durdururuz; böylelikle çay, uzun süre lezzetini koruyacak şekilde paketlenebilir ve saklanabilir hale gelir.

Keifi’de çayı demlerken su kaynadıktan sonra 30 saniye bekler ve sıcaklığı ideal seviyeye getiririz. Demlikte bulunan çayın üzerine, tek bir noktadan suyu döker, kuru çayın suyun üzerinde kalmasına özen gösteririz. Bu işlemden sonra 15 dakika boyunca çayı hiç karıştırmaz, demliği sallamaz ve çayın olduğu demlikteki suyun asla kaynamamasına özen gösteririz. Bu şekilde, kısık ateşte, özel semaverlerde demlenen çayımız harika bir berraklığa, kokuya, aromaya ve tada ulaşır. Misafirlerimize her 45 dakikada bir çaylarımızı yeniden demler, daima taze ve lezzetli çaylar sunarız.

Çayın binbir çeşidi,

binbir lezzeti…

bottom of page